Furoshiki ekologické balení dárků

Ekologiczne pakowanie prezentów Furoshiki

Chcesz zapakować prezenty dla swoich bliskich oryginalnie, elegancko i przede wszystkim ekologicznie

Spróbuj w tym roku inaczej z inteligentną techniką Furoshiki, którą każdy potrafi opanować! Furoshiki to tradycyjna japońska technika ekologicznego pakowania prezentów, która cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Nie wykorzystuje papieru ani taśmy klejącej, ale kwadratowy kawałek materiału, w który zapakujesz prezent jak w woreczek. Prezenty są tak pięknie i ekologicznie zapakowane. Materiał Furoshiki jest bowiem sam w sobie prezentem dodatkowym, który nie musi kończyć w koszu! Obdarowany może go dalej wykorzystać, na przykład jako obrus na piknik, woreczek na przekąski, woreczek na niezbędne rzeczy lub przekazać dalej i zapakować w niego prezent dla kogoś innego.   

Jak pakować prezenty metodą Furoshiki?

Istnieje wiele sposobów na wiązanie Furoshiki - od prostych węzłów po bardziej skomplikowane ozdobne węzły. To właściwie coś jak Origami, tylko nie z papieru, ale z materiału i z praktycznym zastosowaniem. 

Będziemy potrzebować materiału najlepiej w kwadratowym rozmiarze, którego długość jednego boku jest około dwa razy dłuższa niż wymiary samego prezentu.  Podczas pakowania prezentu najważniejsza jest jego wielkość i kształt. Inaczej będziemy pakować prostokątną paczkę, inaczej butelkę czy drobne przedmioty. 

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najprostszych metod i wskazówek dotyczących ekologicznego pakowania prezentów w materiał Furoshiki. Ten pierwszy Ento Tsutsumi idealnie nadaje się do pakowania długich przedmiotów, takich jak nasze butelki w tubach. Drugi Yotsu Musubijest uważany za najprostszy węzeł Furoshiki, a Otsaku Tsutsumi jest jego alternatywą. Cudowne jest to, że to takie proste i gotowe w kilka sekund! Z węzłami możesz się bawić, różnie je przekładać i ozdabiać na przykład gałązką, suszonymi pomarańczami lub cynamonem. 


A jak zapakować w materiał wiele drobnych prezentów tak, aby nie trzeba było używać zbędnego pudełka? Ja użyłam metody Yotsu Musubi, która została wspomniana powyżej. Miałam to gotowe w kilka sekund, a efekt jest piękny i reprezentacyjny. No powiedzcie sami, udałoby się wam ładnie zapakować podobnie nieforemny prezent w papier do pakowania?

 

Jak powstała metoda Furoshiki?

Furo = kąpiel, Shiki = ceremonia

Metoda Furoshiki powstała w Japonii w XVII wieku, kiedy ludzie pakowali swoje kimona i osobiste przedmioty w chusty do publicznych łaźni. Te chusty nosiły znak ich rodziny, dzięki czemu łatwo je rozpoznawali i mogli je łatwo przenosić. Z biegiem czasu Furoshiki zaczęła być wykorzystywana do przenoszenia rzeczy także przy innych okazjach oraz pakowania prezentów. Powstawały różne rodzaje ozdobnych stylów węzłów, a także zaczęto kłaść nacisk na wybrany materiał i jego wzór.

W połowie XX wieku Furoshiki zostało na pewien czas wyparte przez plastikowe torby, ale jego silna tradycja przetrwała i teraz jego sława powraca w związku z trendem ekologicznym. W obecnych czasach metoda ekologicznego pakowania prezentów Furoshiki w Japonii jest pięknym i praktycznym zwyczajem, który łączy praktyczność i estetyczne doznania. Obdarowanie kogoś w Japonii bez odpowiednio zapakowanego prezentu jest uważane za niegrzeczne. 

 

Najważniejsze jest, aby być razem w Święta, a to, że możemy naszych bliskich uszczęśliwić jakimś drobiazgiem, to wisienka na torcie. Wierzymy, że z miłością wybrane i oryginalnie zapakowane prezenty wywołają uśmiech na twarzy waszych bliskich. :)

Życzymy wam pięknych i zrównoważonych Świąt!

Z miłością,
Terka, Johan & zespół GoodWays
Powrót do bloga