Jak souvisí koronavirus s ekologií?

Jak koronavirus ma się do ekologii?

Obecna światowa kryzys związany z pandemią koronawirusa przenika do wszystkich obszarów naszego życia, czy tego chcemy, czy nie. Niezależnie od tego, czy chodzi o zdrowie fizyczne i psychiczne, relacje międzyludzkie, ekonomię, politykę, czy też o ekologię i zrównoważony rozwój. W obecnej sytuacji oczywiste jest, że nasza uwaga skupia się przede wszystkim na opanowaniu pandemii i utrzymaniu naszego zdrowia. Środowisko zostało w związku z tym odsunięte na dalszy plan. Nie powinno się o nim zapominać nawet w tych trudnych czasach. Jakie są negatywne, ale i pozytywne skutki „korokryzysu” dla środowiska? Co możemy zrobić, aby żyć w sposób zrównoważony także w okresie kryzysu koronawirusa i po nim?

Pozytywny czy negatywny wpływ?

Atmosfera i cała planeta obecnie znacząco odetchnęły. Na całym świecie emisje CO2 spadają dzięki ograniczonej komunikacji lotniczej i drogowej, co bezpośrednio wiąże się z mniejszym popytem na ropę i inne paliwa kopalne. Snížila se také celosvětová spotřeba, což má za následek nižší poptávku a produkci. Lidé své peníze obecně investují jen do toho, co nyní aktuálně potřebují, žijí více udržitelně a šetří “na horší časy”.

Na první pohled se tak může zdát, že koronavirová krize bude mít na životní prostředí pozitivní dopad. Je tomu ale opravdu tak? Podívejme se na to z jiného pohledu.

Určitě jste si všimli, že téma životního prostředí se nyní postupně vytratilo jak z médií, tak ze státních i mezinárodních snah. Vlády se pochopitelně intenzivně zaměřují na přijetí různých opatření na zpomalení šíření pandemie a zajištění fungující zdravotní péče. Po skončení krize se budou zaměřovat na zmírnění dopadů ekonomické krize a přijetí opatření do budoucna. Téma klimatické krize tak bude i nadále odsunuto do pozadí.

Dalším problémem, který v souvislosti s pandemií vzniká, je zvyšující se množství jednorázového odpadu, ať už se jedná o zdravotnické pomůcky, jednorázové roušky a respirátory, plastové obaly, které se začínají v rámci hygienických opatření zase vracet na poličky supermarketů či jednorázové kelímky a krabičky z dodávek restaurací. Jest zrozumiałe, że chodzi o ważne środki higieniczne, które jednak będą miały za sobą duże ilości wyprodukowanych odpadów, a w przyszłości będzie trudniej wrócić do tego, co tak skrupulatnie wywalczyliśmy.

 

A co możemy zrobić, aby żyć w sposób zrównoważony także w okresie kryzysu koronawirusa, a przede wszystkim po nim?

Kryzys ekologiczny wciąż trwa, chociaż obecnie nie poświęca mu się wystarczającej uwagi. Nie zapominajmy o wszystkich wcześniejszych nawykach związanych z zrównoważonym stylem życia, które wypracowaliśmy. Tak, środki higieniczne są teraz na pierwszym miejscu, ale mimo to możemy zachowywać się jak najbardziej ekologicznie.

OCHRONA:

- “Moja maska chroni ciebie, twoja maska chroni mnie.”Mieć przy sobie ochronną maskę podczas wychodzenia z domu jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Zamiast jednorazowych, które trzeba wyrzucać po każdym użyciu, możesz uszyć wielokrotnego użytku maskę. Możesz w ten sposób tchnąć nowe życie w stare materiały lub koszulki, które trzymasz w domu, a jednocześnie chronić środowisko. Wystarczy ją po każdym użyciu wygotować, wysuszyć i wyprasować, a maska jest gotowa do ponownego użycia.

ZAKUPY:

- Do zakupów spożywczych możesz nadal korzystać z wielokrotnego użytku toreb i woreczków - wystarczy je regularnie czyścić. Woreczki materiałowe możesz po każdym użyciu wygotować.

- Zapasów żywnościowych rób tylko tyle, ile jesteś w stanie w danym czasie skonsumować. Żywność z ograniczonym terminem przydatności umieszczaj w lodówce w widocznym miejscu z przodu.

- Nie kupuj wody butelkowanej! Jeśli byłeś przyzwyczajony pić wodę z kranu, możesz to robić bez problemu również dalej. Aby lepiej czuć się przy piciu, użyj GoodFilter aktywnego węgla do naturalnego oczyszczania wody z kranu.

- Podczas zamawiania przez internet postępuj rozważnie. Wiele wolnego czasu w domu kusi, by usiąść przy internecie i zamawiać różne towary, które jesteśmy przekonani, że potrzebujemy. Zadajmy sobie jednak pytanie: “Czy naprawdę tego potrzebuję? Czy istnieje jakaś bardziej ekologiczna alternatywa?”Wspieraj firmy, które oferują różne zrównoważone, ekologiczne i wielokrotnego użytku produkty.



GOTOWANIE:

- Wykorzystaj czas, który masz w domu, i gotuj sobiepełnowartościowe posiłki z czystych, zdrowych składników. Będziesz dokładnie wiedzieć, co zawiera twoje jedzenie i ograniczysz tym samym opakowania oraz paliwa do dostarczanych posiłków. W czasie kryzysu również w porządku jest wspierać swoje ulubione restauracje i od czasu do czasu zamawiać od nich jedzenie. Wybieraj jednak te, które przynajmniej pakują jedzenie w ekologiczne, biodegradowalne lub zwrotne opakowania.

- Kompostuj! Wszystkie odpady organiczne kompostuj. Jeśli nie masz ogrodu, załóż tzw. vermikompostownik. Kompost z niego możesz następnie wykorzystać na przykład do nawożenia roślin doniczkowych.

- Jeśli dojeżdżasz do pracy, przygotuj sobie lunch z wyprzedzeniem w wielokrotnego użytku pojemnikach lub woreczku z wosku pszczelego.

 


DIY:

- Wykorzystaj wolny czas i naucz się, jak wiele rzeczy wykonać samodzielnie. W internecie jest wiele instrukcji, jak zrobić domowe kosmetyki czy środki czyszczące z prostych, naturalnych składników, które są przyjazne dla środowiska. Czy wiesz, że można wyczyścić cały dom tylko przy pomocy trzech składników - sody oczyszczonej, octu i soku z cytryny?
- Czy kurz zbiera się na maszynie do szycia? Czas najwyższy, aby ją wyciągnąć i spróbować uszyć oprócz maski na przykład nowe rzeczy na lato! Chwała upcyclingowi!
- Nawet w kuchni nadszedł czas eksperymentować. Załóż własny ogródek, nawet na parapecie można uprawiać własne warzywa. Wykorzystuj jak najwięcej własnych i naturalnych źródeł. Teraz na wiosnę świetny jest na przykład szpinak z pokrzywy czy pesto z czosnku niedźwiedziego. Czy już coś zasadziłeś w swoim ogródku lub skrzynce?

TRANSPORT:

- Jeźdź na rowerze. Jeśli nie masz daleko do pracy, jazda na rowerze to świetne rozwiązanie. Nie tylko unikniesz kontaktu z większą liczbą ludzi w komunikacji miejskiej, ale będziesz też na świeżym powietrzu i ograniczysz zużycie benzyny.


Jesteśmy przekonani, że “wszystko, co złe, jest dla czegoś dobrego”. Może ta kryzys ma nas nauczyć większej pokory i wdzięczności za to, co mamy, i nauczyć się z tym wystarczyć. Pozwoli nam zwolnić tempo, zastanowić się nad tym, co naprawdę potrzebujemy, i nie kupować zbędnych rzeczy. Nauczy nas bardziej przemyślanego zakupu żywności i planowania posiłków z wyprzedzeniem. A przede wszystkim, doceniać relacje międzyludzkie i funkcje rodziny oraz społeczności, w której żyjemy. Wierzymy, że każdy z nas może zdecydować, czy ta kryzys będzie miała na niego długoterminowo negatywny czy pozytywny wpływ. Życzymy Wam, abyście sami wyciągnęli z tego jak najwięcej. :)

Z miłością
Terka, Johan i zespół GoodWays

Powrót do bloga